Z życia przedszkola

UROCZYSTE POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA

 

13.06.2019 w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego w grupie,, Biedronki" liczącej 13 dzieci 6 l.

Na uroczystość tę przybyli członkowie rodzin tych dzieci oraz Pani Dyrektor.

W części artystycznej dzieci zaprezentowały się przed zaproszona publicznością piękna recytacja wierszy, tańcami, śpiewem oraz wygrywaniem  dźwięków muzycznych na dzwonkach nagradzając ich gromkimi brawami.

W końcowe j części programu dzieci 5 l. pożegnały starszaków wierszem i piosenką.

Zakończenie programu miało charakter bardzo uroczysty. Pani Dyrektor podziękowała dzieciom za wspaniałe przygotowanie wręczając im przy tym dyplom ukończenia edukacji przedszkolnej wraz z nagrodą książkowa i drobnym upominkiem, a rodzicom podziękowała za całoroczna współpracę z placówka przedszkolna.

Dzieci obdarowały Panią Dyrektor oraz swoich wychowawców: Wiesławę Kowalczyk i Magdalenę Paluch pięknymi bukietami kwiatów. Rodzice natomiast pożegnali się wspaniałymi słowami uznania, podziękowali paniom za trud włożony w naukę i wychowanie ich pociech.

 


Z WIZYTĄ U STRAŻAKÓW

Dnia 5 czerwca  br.,  przedszkolaki wraz z nauczycielkami i opiekunkami odwiedziły Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Raciborzu. Liczna grupa Strażaków wraz z panem Komendantem , przywitała nas bardzo serdecznie w Remizie Strażackiej.

Strażacy przygotowali dla nas pokaz sprzętu i wyposażenia wozów strażackich. Dzieci przymierzały hełmy, siadały za kierownicą pojazdów strażackich, przechodziły przez kabiny i podziwiały sprzęt strażacki. Najwięcej frajdy miały podczas próby wodnej, gdyż strumień wody sięgał niemal do nieba i zadziwiał wszystkich swoimi rozmiarami. Niejeden chłopiec wypowiedział swoje marzenia o byciu strażakiem.

Dzieci podziękowały życzeniami  i podarunkami ręcznie robionymi. Otrzymały w zamian upominek – grę planszową. Jeszcze raz bardzo dziękujemy za to pouczające, pełne wrażeń i miłe spotkanie.

 


 

DZIEŃ DZIECKA

Z okazji Dnia Dziecka  personel przedszkola  przygotował  dzieciom niespodziankę. Wystąpili w inscenizacji muzycznej   pt. „ Trzy świnki”.  Kunszt aktorski ,  oryginalne stroje wzbudziły zachwyt wśród dzieci i przybyłych gości. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.   Wspólna zabawa w ogrodzie, poczęstunek , radość i uśmiech na twarzach dzieci były dopełnieniem tego wyjątkowego dnia

Dziękujemy  za cudowne przedstawienie

 

 

 

 


 


 

 

FESTYN RODZINNY

 


Wspaniała zabawa, piękna pogoda, uśmiechnięte twarze dzieci oraz rodziców to obrazki które można było zauważyć podczas Festynu Rodzinnego, który odbył się 24 maja,. Festyn mógł się odbyć dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników przedszkola, dzieci i rodziców. Dzieci z wszystkich grup wiekowych przygotowały programy artystyczne z okazji DNIA MAMY I TATY. Były wiersze, piosenki i tańce. Na pikniku integrowali się rodzice, dziadkowie, dzieci, pracownicy przedszkola, rodzice dzieci nowoprzyjętych do przedszkola oraz zaproszeni goście. Pracownicy Przedszkola wspólnie z Radą Rodziców przygotowali dla dzieci i wszystkich uczestników wspólnej zabawy szereg atrakcji, m.in. malowanie twarzy, loterię fantową, pokaz tresury piesków,Grill Bar, Kawiarenka,  lody i zimne napoje,  frytki, przepyszne ciasta podarowane przez rodziców. Dzieci podczas festynu zabawiali znani i bardzo lubiani CLOWNI

 

 

  

„Żelazne trzewiczki”- bajka słowno-muzyczna

21 maja 2019 r. z okazji Dnia Mamy i Taty,  dzieci przygotowały dla rodziców  przedstawienie.

Wieloletniej tradycji naszego przedszkola stało się zadość. Dzieci z najstarszych grup wiekowych przygotowały bajkę słowno- muzyczną pt. „ Żelazne trzewiczki” i zaprezentowały ją przed rodzicami, członkami rodzin i zaproszonymi gośćmi. Przedszkolacy jak prawdziwi aktorzy wystąpili na scenie Raciborskiego Centrum Kultury. Dzieci w barwnych strojach, na tle kolorowej scenerii wcieliły się w bajkowe postacie i pokazały swoje aktorskie talenty. Gromkie brawa i pochwały ze strony widzów, świadczą o tym, że przedstawienie „małych aktorów” bardzo się podobało.

 


 

 

W ŚWIECIE PSZCZÓŁ

 

W dniu 10 maja 2019 przedszkolaki z naszego przedszkola  miały możliwość poznania tajników związanych z życiem pszczół oraz produkcją miodu. Swą wiedzą podzielił się niezwykły gość – Mistrz Pszczelarstwa z Pasieki Boża Iskierka.

Zaproszony pszczelarz przybył w towarzystwie swoich przyjaciół – pszczół, które przywiózł w specjalnym, szklanym ulu. Dzieci zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół. W trakcie warsztatów poznały fascynujący świat pszczół. Dowiedziały się, dlaczego pszczoły tańczą, ile kwiatów muszą odwiedzić aby zebrać kropelkę miodu oraz czego się uczą w pszczelim przedszkolu, czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód. Obserwowały z bliska rój pszczół i odszukiwały królową. Miały przyjemność zobaczyć mini strój pszczelarza – specjalny dla dzieci oraz obejrzeć przybory, których używa w swojej codziennej pracy, dymkę zwaną podkurzaczem, ramkę i dłuto.
Spotkanie zakończyło się degustacją miodu, którego dzieci z wielką przyjemnością smakowały, znając jego odżywcze właściwości i walory smakowe.
Dzieci za aktywny udział w zajęciach otrzymały świece wykonane z pszczelego wosku, pałkę do miodu oraz certyfikat uczestnictwa w warsztatach.
Najważniejszym jednak przesłaniem warsztatów było uświadomienie najmłodszym, jak ważne jest istnienie pszczół dla ludzi. Były to bardzo ciekawe zajęcia, które na długo pozostaną w pamięci.

 

 


 

DZIEŃ OTWARTY

Aby ułatwić dzieciom proces adaptacji w nowym miejscu, jakim jest przedszkole dnia 27 kwietnia  2019r. w naszym przedszkolu zorganizowano dzień otwarty.

Na przyszłych przedszkolaków czekało wiele atrakcji. Goście serdecznie powitani przez panią dyrektor Iwonę Kroker mieli możliwość poznania oferty przedszkola. Przyszli wychowankowie chętnie włączali się do zajęć zorganizowanych przez nauczycielki. Podczas swobodnych zabaw mieli okazję poznać swoich rówieśników, mogli również oswoić się z nowym miejscem, aby we wrześniu chętnie i bez obaw do niego wrócić. Najwięcej jednak emocji wzbudziło  zwiedzanie przedszkola w obecności nauczycieli ale już bez  rodziców. Był to dzień wesoły, kolorowy i pełny wrażeń. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

 

 

 

 

 

 


 

STRAŻ MIEJSKA W PRZEDSZKOLU


Dnia 22 marca 2019r. nasze przedszkole odwiedzili Strażnicy Miejscy z Raciborza, którzy z wielką przyjemnością i zaangażowaniem opowiadali o swojej pracy. Pokazali również wiele ciekawych atrybutów pracy Strażnika Miejskiego. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć i dotknąć jak wygląda mundur, lizak, kajdanki i pałka. Jednak głównym celem spotkania było utrwalenie wiedzy wśród przedszkolaków na temat obowiązujących zasad bezpieczeństwa na ulicy, w przedszkolu i w domu, a także wdrażanie u dzieci obowiązku ich przestrzegania. Na koniec spotkania dzieci i nauczyciele podziękowali Strażnikom za złożoną wizytę i zaprosili na kolejną. Przedszkolaki w nagrodę dostały od naszych gości kolorowanki utrwalające wiadomości z przeprowadzonej prelekcji.

 


 

POWITANIE WIOSNY - POŻEGNANIE ZIMY

 

 

21 marca, pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę z wszystkimi przedszkolakami. Były marzanny, piękne kwiaty i   instrumenty muzyczne w rękach przedszkolaków. Każda grupa odśpiewała piosenkę na powitanie wiosny.
Wyczekiwana wiosna przyszła na pewno, słonko mocnej już nam świeci, jest coraz cieplej i oby tak te słoneczne dni były przez całą wiosnę.

 

 


 

POLICJA W PRZEDSZKOLU

 

11 marca nasze przedszkole odwiedzili Panowie policjanci, którzy przybliżyli dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz przypomnieli numery alarmowe.

Dzieci otrzymały wskazówki, jak zachować się w sytuacji spotkania osoby obcej oraz ataku groźnego psa. Przedszkolaki chętne ćwiczyły pozycję „żółwika”, która chroni przed atakiem zwierzęcia.

Dzieci dzieliły się także swoimi doświadczeniami, pokazały, że są odpowiedzialne i wiedzą jak należy się zachować na drodze i w najbliższym otoczeniu.

Dziękujemy Panom policjantom za wspaniałe przeżycia i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.


 

 

8 MARZEC  DZIEŃ KOBIET

 

 

8 marca 2019rok, …Dzień  Kobiet, Dzień Kobiet, niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek…. tymi słowami piosenki rozpoczęliśmy uroczystość przedszkolną z okazji  Dnia Kobiet. Chłopcy, jak prawdziwi dżentelmeni złożyli życzenia oraz laurki swoim koleżankom i wszystkim paniom.  Wszystko rozpoczęło się od  zaśpiewania  piosenki ,,Dzień  Kobiet’’ i tradycyjnego  ,,Sto lat’’. W tym dniu byli wyjątkowo uprzejmi, uczynni i uśmiechnięci. Były wspólne zabawy przy piosenkach. Wszystkie dziewczynki podziękowały chłopcom za życzenia, laurki , słodkie upominki,  kwiatuszek i w podziękowaniu wręczyły im cukiereczki. Wspólne przeżywanie takich chwil daje wszystkim wiele radości.

 

 

 

 

 

 


 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 


Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach Babcie i Dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. W  styczniu odbywają się w naszym przedszkolu, w każdej grupie wiekowej uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Zaproszeni dziadkowie licznie przybywają, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości przygotowano poczęstunek oraz wspaniały program artystyczny. Uroczystości  rozpoczęła grupa ,,Biedronki''’, która przedstawiła jasełka,  kolędą i wierszami wprowadziła wszystkich w odświętny nastrój. Nie zabrakło życzeń tym razem wyśpiewanych i skierowanych do najbliższych. Każda Babcia i Dziadek otrzymali piękny upominek wykonany własnoręcznie przez dzieci. Wzruszeń nie było końca w niejednych oczach widać było radość i szczęście. Oklasków nie brakowało. Gorące słowa podziękowania należą się również rodzicom, którzy okazali dużą pomoc w przygotowaniu imprezy.


 

 

KARNAWAŁOWY BAL PRZEBIERAŃCÓW

 

Jest karnawał, w karnawale wszyscy urządzają bale.

To tradycja bardzo stara – strojów pięknych, co niemiara!

Dziś na moje rozkazanie niech się miły nastrój stanie.

Niech w zabawie, no i w tańcu splotą się ręce przebierańców.

Bawmy się więc wesoło, niechaj wszystkie pary wirują wkoło.

 


Jak co roku w karnawale w naszym przedszkolu odbył się oczekiwany przez dzieci „Bal Przebierańców”. W tym dniu tj. 15 stycznia, przenieśliśmy się do WIELKIEJ KRAINY BAJEK. Pomysłowość rodziców nie miała granic. Przygotowali oni dla swoich pociech ciekawe stroje karnawałowe. Na balu, więc obok księżniczek, wróżek, rycerzy, muszkieterów, piratów czy żołnierzy - komandosów, pojawiły się postaci z ulubionych bajek Syrenka, Roszpunka a nawet słoń. Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce –  przy rytmach wesołej muzyki, były one przeplatane zabawami i korowodami.. Oczywiście znalazło się również coś dla spragnionych i zmęczonych, chwila relaksu przy wspólnym poczęstunku i pamiątkowe zdjęcie. Taka zabawa odbywa się w naszym przedszkolu co roku i co roku towarzyszą jej niesamowite emocje i niezapomniane przeżycia szczególnie dla tych najmłodszych.


 

Życzenia noworoczne

Wszystkiego co najpiękniejsze w Nowym Roku - zdrowia, szczęścia, pomyślności, realizacji planów, spełnienia marzeń, sukcesów osobistych i zawodowych. Niech 2019 rok będzie czasem wypełnionym pokojem, miłością i dobrem, pełnym wyjątkowych chwil w otoczeniu bliskich osób.

 


 

Wizyta św. Mikołaja w naszym przedszkolu

Mikołajki w przedszkolu to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci. Już pod koniec listopada przedszkolaki pod okiem swoich pań ,,pisały” listy do Mikołaja, w których rysowały swoje marzenia dotyczące upragnionych prezentów.

7 grudnia, w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość - ,,prawdziwy” św. Mikołaj. Najpierw było słychać dzwoneczki pomocników  – reniferów, potem donośne „hou, hou, hou” i pojawił się on – nasz ukochany św. Mikołaj! Dzieci witały Mikołaja głośnymi oklaskami. Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. Podczas spotkania Mikołaj życzył wszystkim dzieciom oraz pracownikom przedszkola zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia. Obiecał, że powróci do nas za rok.

Na zakończenie Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym gościem.

 

SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

Grudzień jest miesiącem, który w naszym przedszkolu kojarzy się nie tylko ze Świętami Bożego Narodzenia, Świętym Mikołajem, ale także ze Świętą Barbarą i obchodami górniczego święta. Z tej okazji, 6 grudnia odbyło się spotkanie z górnikiem. Zaproszonym gościem był pan Franek , aby poszerzyć wiadomości dzieci na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika. Z tej okazji dzieci przygotowały okolicznościowe piosenki.  Pan Franek  ubrany był w galowy mundur, na jego czapce, która poprawnie nazywa się czako lśnił biały pióropusz. Górnik postanowił opowiedzieć dzieciom jak to kiedyś pracowało się w kopalni i jak jest teraz. Przedszkolaki poznały historię patronki górników Świętej Barbary i dowiedziały się, z jakich dóbr możemy korzystać dzięki wydobyciu węgla oraz opowiedział legendę o skarbniku mieszkającym pod ziemią.

 

Zabawa andrzejkowa28.11.2017r. odbyła się w  przedszkolu zabawa andrzejkowa. W tym dniu dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat zwyczajów tego święta. Następnie rozpoczęła się impreza w magicznym nastroju, gdzie oprócz dobrej zabawy przy muzyce z pomocą pań wróżyliśmy sobie: układaliśmy buciki, laliśmy wosk do wody i przepowiadaliśmy przyszłość.
Nasze „Andrzejki” były pełne radości, swobody i niespodzianek. Wszyscy uczestnicy byli uśmiechnięci i zadowoleni. Po andrzejkowych zabawach i tańcach przyszedł czas na małe słodkości dla wszystkich dzieci.

II Przegląd Małych Form Teatralnych w RCK

27 listopada 2018, Raciborskie Przedszkole nr 11 we współpracy z Raciborskim Centrum Kultury zorganizowało II Przegląd Małych Form Teatralnych. Na scenie sali widowiskowej zaprezentowały się dziś dzieci z raciborskich przedszkoli. Tegoroczna edycja przeglądu nawiązywała przede wszystkim do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w związku z tym większość wystawionych przedstawień dotyczyła Polski. Przedstawienia mają  wspaniałą oprawę muzyczną i plastyczną, zachwycają pomysłowością. Wspólne spotkania dzieci na przeglądzie są dla nich wielkim przeżyciem. Biorą  w nim udział jako widzowie i aktorzy, przezwyciężają trudności wywołujące stres, a przede wszystkim wspaniale się bawią Występy potwierdziły, że przedstawienie teatralne nie musi być tylko uciążliwą pracą, ale doskonałą zabawą sprawiającą radość i satysfakcję  prowadzącym grupy przedszkolne nauczycielom, a przede wszystkim dzieciom. BRAWO!!!

 

Czy święto Misia jest potrzebne?

,, Oczywiście, że tak! - Odpowiadają zgodnie dzieci i rodzice"

 

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem- powiernikiem największych sekretów i tajemnic.

 

W poniedziałek 26 listopada przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem- Misiem. Przybyły misie małe, średnie i te duże. A każdy był piękny i wyjątkowy. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy, w specjalnie przygotowanej na tę okazję misiowej krainie. Poznały historię misiowego świata, wspólnie uczyły się, a następnie recytowały wiersz o Misiu. Przedszkolaki bawiły się przy piosenkach ,, Jadą , jadą misie" , ,,Pokochaj Pluszowego Misia" , w tym dniu było wiele innych atrakcji takich jak: zabawy ruchowe i gimnastyka z Misiami, zgadywanki, wykonanie własnego misia, a także degustacja miodku.

Ten dzień w Naszym Przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Wszyscy z niecierpliwością czekają już na kolejne Święto Pluszowego Misia.

 

Święto Niepodległości w Przedszkolu

 

9 listopada w naszym Przedszkolu odbyła się uroczysta akademia, upamiętniająca ważną rocznicę w dziejach Polski - odzyskanie niepodległości. Dzieci ze wszystkich grup z dumą prezentowały przypięte biało - czerwone kotyliony, własnoręcznie zrobione flagi.  Dzieci  przygotowały  montaż słowno-muzyczny. Poprzez wyrecytowane wiersze oraz wyśpiewane pieśni patriotyczne przedszkolacy przypomnieli wszystkim zebranym historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z mapy świata.

 

O godzinie 11:11 dzieci, nauczyciele i pracownicy przedszkola wspólnie odśpiewali cztery zwrotki hymnu Polski. Był to dzień bardzo uroczysty i szczególny w naszym przedszkolu.

To święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.

Obchody 11 Listopada nauczyły dzieci szacunku do kraju ojczystego, symboli narodowych, a także rozwinęły poczucie przynależności narodowej. Święto Niepodległości to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, wiarę i zwycięstwo.

DZIEŃ  EDUKACJI NARODOWEJ

Nauczyciel jest jak cicha przystań na szerokim oceanie życia.
Czuwa, czeka, a kiedy nadejdzie czas - ustawia żagle na wiatr.
Razem z nim, każdy okręt wypływa na pełnych żaglach.

12 października był w naszym przedszkolu wyjątkowym dniem. Na twarzach pani Dyrektor, pań nauczycielek oraz pracowników obsługi pojawiły się jeszcze większe niż na co dzień uśmiechy, a serca zabiły mocniej. Ten pogodny i ciepły nastrój zawdzięczamy naszym podopiecznym, którzy pięknie zaprezentowali dla wszystkich zaproszonych gości, specjalnie przygotowane na tę okazję występy. Dzieci z każdej grupy złożyły serdeczne życzenia dla swoich pań w postaci przygotowanej piosenki. Przedszkolaki były bardzo dumne i pełne powagi podczas artystycznego wystąpienia. Pani Dyrektor złożyła nauczycielom i pracownikom obsługi, ciepłe życzenia radości i sił, których z pewnością nie zabraknie nam na kolejne miesiące. Zatrzymamy w pamięci obraz odświętnie ubranych przedszkolaków, zapach czerwonych róż i wspaniałą atmosferę, jaką stworzyliśmy, będąc tego szczególnego dnia razem ze wszystkimi naszymi wychowankami.

 

Akademia ZOO-MAR.

W ramach współpracy ze sklepem zoologicznym ZOO-MAR dzieci wszystkich grup uczestniczyły w kolejnej edycji projektu, którego celem jest edukacja przedszkolaków w zakresie opieki nad zwierzętami. Pani Michalina- przedstawicielka sklepu pokazała dzieciom przyniesione zwierzęta. Tym razem były to gryzonie: kawia domowa( świnka morska), myszoskoczek i koszatniczka. Pani Michalina w przystępny sposób przekazała dzieciom informacje na temat żywienia i opieki nad gryzoniami. Przedszkolaki dowiedziały się, że kawie domowe są aktywne zarówno w dzień jak i w nocy. Myszoskoczki są zwierzętami stadnymi i dobrze czują się w grupie, koszatniczki natomiast potrzebują kąpieli w specjalnym pyle kąpielowym dla gryzoni. Wszystkie dzieci były bardzo zainteresowane spotkaniem z gryzoniami, a chętne mogły pogłaskać wybrane zwierzątko. Oczywistą informacją dla przedszkolaków był fakt, że zwierzęta tak jak dzieci lubią bawić się zabawkami, które pani Michalina pokazała. Za aktywny udział dzieci w akademii, pani Michalina podarowała dzieciom kolorowanki i zapewniła, że wkrótce odwiedzi nasze przedszkole i przedstawi nam inne zwierzątka.

 

Dzień Chłopaka

 

Pod koniec września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka.

Z tej okazji panie razem z dziewczynkami złożyły chłopcom życzenia, uściskały i ucałowały.

Chłopakom życzymy wszystkiego najlepszego!

 

 

 

 

DZIEŃ ZIEMNIAKA

 


W piątek 21 września dzieci z Przedszkola nr 24  zaprosiły nasze  Pszczółki na obchody "Dnia Pieczonego Ziemniaka". Dowiedzieliśmy się skąd pochodzi ziemniak oraz jak trafił do Polski. Wszystkie dzieci brały udział w ciekawych konkurach z wykorzystaniem ziemniaka. Był rzut ziemniakiem do celu, slalom z ziemniakami oraz bieg z ziemniakiem na drewnianej łyżce. Każdy otrzymał pamiątkowy medal, a także spróbował pysznego pieczonego ziemniaka.

 

 

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Tradycyjnie co roku włączamy się  z dziećmi do akcji "Sprzątania Świata", by od najmłodszych lat uczyć zasad dbania o środowisko.  Najmłodsze dzieci  z chęcią i radością włączyły się do akcji by posprzątać "naszą Ziemię". Co prawda maluszki sprzątały nasz ogród przedszkolny, ale starsze dzieci zbierały śmieci w okolicy Przedszkola. Akcja odbyła się w formie zabawy , dzieci dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę, chronić ją, by korzystać z jej uroków. Jeśli świat będzie czysty - zdrowa będzie żywność, powietrze, woda. To wpajamy maluchom od najmłodszych lat.